FITNESS 360 LOGO SMAPLE 2 TRANS.png
KB.png

איך להקים ולפתח עסק בתחום הכושר? 5 כללי הצלחה


כשהפכתי למאמן כושר אי שם בתחילת שנות ה-2000 בתחילת דרכי כל מה שרציתי זה להקים את העסק הפרטי שלי לאימונים אישיים. מספר שנים אחרי, הגשמתי, הקמתי, נכשלתי ובעיקר למדתי איך לעשות את הדברים עם מינימום טעויות, הפסדים או כאבי ראש...בכתבה הבאה אני רוצה לחלוק אתכם 5 כללים "סופר" חשובים מנסיוני האישי בשנים האחרונות בהקמה וליווי של יותר מ-300 מועדוני פרימיום / מרכזי כושר / סטודיו בוטיק ברחבי הארץ וליווי של יותר מ-1500 מאמנים ויזמים בתחום. אם גם לכם יש עסק או שאתם לקראת הקמה, הכתבה הזו תעשה לכם הרבה סדר ותפתח לכם את הראש.בשנים 2001-2002 למדתי בווינגייט והוצאתי את התעודה הראשונה שלי בתחום הכושר: מדריך חדר כושר. כמה התרגשות הייתה בחיי. למדתי קורס שנתי, נהנתי מהאווירה, מהאנשים ומכל רגע. שם בדיוק הבנתי שאני נמצא במקום הנכון. המקום היחידי שיכולתי לשבת בלי קוצים בטוסיק, ללמוד, להקשיב ולרצות לקבל מזה עוד.

טעויות, כישלונות או למידה בכלל?

ב-2002 (במקביל לשירותי הצבאי) אני כבר מדריך בחדרי כושר עם המון חלומות. המון חלומות אבל ללא כל ידע בשיווק, מכירות ובטח שלא בעסקים. החלום, כן החלום היה "להפוך למאמן כושר אישי" ולפתוח מקום ייעודי משלי ביום מן הימים...מקום שלוקח אנשים 'פרוייקט' ומשנה להם את החיים, את הכושר ואת הגוף ב-180 מעלות תחת קורת גג אחת המיועדת כולה לאימונים פרטיים.


בשנת 2006, כשהייתי בן 24 פתחתי את המקום הראשון שלי (סטודיו 50 מר') שנסגר כבר אחרי פחות מחודש אחד בלבד! למה נסגר אתם שואלים?

היום אני יודע, וזה אפילו די ברור: לא היו לי כלים, ידע או נסיון בכלל. לא תכנית עסקית, לא תכנון ולא נעליים. היה לי חלום אבל זה לא הספיק. קיבלתי מקום "בחינם" מקוסמטיקאית שרצתה לחלוק איתי ברווחים תמורת הפעלת המקום. זה היה מפתה ולכן עשיתי את הצעד בלי לחשוב פעמיים...אבל גם לא חישבתי את ההמשך. הייתי בטוח ש'השם' שלי באזור כבר יביא אנשים.


האמת? הביא - אבל כמה בודדים. לא הספיק לי לחודש הראשון, וקיבלתי החלטה מהירה יחד עם השותפה על סגירה.

הכל היה חובבני, אבל ככה למדתי והפנמתי. הפסדתי כמה עשרות אלפי שקלים בודדים (בעיקר על ציוד שנקנה ונמכר לבסוף בחצי) , אבל זה היה השיעור העסקי שקיבלתי בגיל 24.

זה היה הכאב הראשון שגרם לי רק לרצות ללמוד ולחקור יותר על יזמות ועסקים. כך עשיתי. החלטתי לחקור וללמוד. יצאתי לקורס ראשון בנושא של יזמות עסקית. זה היה הראשון שרק פתח לי את התאבון ומאז ועד היום (ב-17 השנים האחרונות) השתתפתי ביותר מ-100 קורסים או סמינרים שונים בנושא של שיווק, יזמות, מכירות, ניהול עסקי, התפתחות אישית, סמינרים יומיים, תוכניות שנתיות, ועידות לעסקים, תערוכות כושר וטכנולוגיה בארץ ובעולם....וכל זה כדי ללמוד איך לעשות אנלוגיות מענפים אחרים ולמדל אותם (ענף ההייטק / האוכל / טכנולוגיה ועוד...) הייתי (ונשארתי) סקרן ללמוד איך עושים את זה המצליחנים בכל תחום.

שי אלנקרי

ב-2006-2007 הקמתי את העסק הראשון/ השני שלי. חברת אינטרבאדי (שסיפקה באותם ימים שירותי כושר אישיים בבית הלקוח בכל הארץ). ממאמן כושר אישי שמאמן מבוקר ועד ערב הפכתי תוך שנה בלבד ליזם שמפעיל צוות של 40 מדריכים בכל הארץ. הצלחתי להגיע בעסק למכירות של מיליון שקל בשנה רק מאימונים אישיים ו...דרך האינטרנט בלבד!כן...שנת 2007 - הייתה השנה בה גיליתי את הפוטנציאל העצום שקיים בשיווק באינטרנט.

בשנת 2008 הקמתי את הסטודיו השני שלי (היחיד באותה התקופה), מועדון קונספט ברעננה שכל כולו היה ומיועד לאימונים אישיים בקבוצות קטנות של עד 5 מתאמנים בקבוצה. פיתחתי קונספט מטריף שעבד נהדר במשך 6 שנים, כאשר המנוי הממוצע נע בין 800 ל-1000 ש"ח לחודש! אחרי 6 שנים מוצלחות...מיציתי, זה הפסיק לרגש או לתגמל אותי כספית כמו ששאפתי - עברתי לדבר הבא.


ב-2009 הקמתי את קהילת כושר ישראל, לימים הפכתי אותה לאחת מקהילות הכושר הגדולות בישראל עם כ-100,000 חברים ואתר עם כתבות יומיומיות עם רבע מיליון כניסות חודשיות.


רציתי פשוט לגעת בהרבה אנשים, וכך היה. באמצעות הפלטפורמה הזו הייתה שותף לעשרות אירועי ספורט המוניים, תחרויות ריצה, עשרות ראיונות עם אנשי הכושר המובילים בישראל, פסטיבלי כושר ובריאות ועוד...נגעתי בהרבה אנשים. ריגש אותי לקום בכל בוקר לתוך הדבר הזה.

ב-2014 הקמתי את הסטודיו השלישי שלי, סטודיו קונספט ברמת פולג נתניה. והפעם: הכל נראה אחרת!

הכל היה מתוכנן יותר, מדוייק יותר, שכרתי צוותים נהדרים לכל דבר שאני עושה כדי למנף דברים ולגעת ביותר אנשים (למזלי אני לא עושה הכל בעצמי), וזה עבד נהדר.


בניתי תשתיות חזקות בעסק, עשיתי פריסייל כמעט חודש לפני הפתיחה, דפי נחיתה, משפכי שיווק, וידאו תדמיתי, צוות נהדר, תכנית עסקית ועוד...בחודש הפתיחה נרשמו 150 אנשים. תוך 6 חודשים המקום היה בתפוסה מלאה של 350 לקוחות על מנויים שנתיים! זו הייתה הצלחה מסחררת עבורי.

במקביל לכל המיזמים שהקמתי, תמיד ייעצתי וליוויתי עסקים בתחום, אבל שמרתי את זה על אש קטנה מטעמי זמן ופוקוס בפרוייקטים האישיים שלי.ב-2015 הקמתי את פיטנס 360, בית אחד לליווי עסקים בתחומי הכושר והספורט בו אנחנו מספקים שירותי ייעוץ עסקי, שיווק דיגיטלי, מיתוג, אסטרטגיה, וידאו ותוכן.

ממש כל מה שהיה לי חסר לאורך כל שנותיי כיזם ומאמן בתחום. מקום אחד שיעטוף אותי מכל הכיוונים.

אפשר לומר שמשנת 2009 עד 2020 הקמתי וליוויתי יותר מ-300 סטודיואים, מועדוני כושר ומועדוני פרימיום שונים ברחבי הארץ, ליוויתי יותר מ-1500 יזמים ומאמנים, ורק בשנת 2019 הקמתי וליוויתי 54 סטודיואים בשנה אחת! רגע לפנ שהקורונה פרצה לחיינו....זו הייתה שנה אינטנסיבית בה בכל שבוע הייתי מעורב לפחות בפתיחה או קידום של מועדון / סטודיו ברחבי הארץ.

54 בעלי עסקים אלופים שהפכו לחברים ולמשפחה,

להם קיצרתי את הדרך תוך מספר פגישות וליווי צמוד וחסכתי להם את כאב הראש ואת ההפסדים

שלי היו בתחילת דרכי...


למה סיפרתי לכם את כל זה? כדי שתבינו: יש הרבה הזדמנויות שם בחוץ, אף אחד לא פשוט ייתן לכם אותם על מגש, פשוט תצטרכו לקחת. להיות בעל עסק זה לא דבר קל, לא פשוט, יש הרבה מהמורות ואתגרים, אבל עם עשייה בצורה עקבית ומותכננת גם כאשר נופלים, הברך אולי תשתפשף מעט, אבל אתם תקומו במהרה ותחזרו ללכת. ככה זה החיים, את הנפילות הבאות אנחנו לומדים למזער ולרוב גם למנוע. למה? כי יש לנו כבר נסיון.

לפתוח עסק בתחום הכושר


בקלות יכולתי להפוך את זה לפוסט עם 30 כללים אבל החלטתי לעשות את זה קצר ומתומצת עם חמשת הכללים החשובים ביותר שכדאי לעשות לפני שמקימים ומפתחים עסק עצמאי בתחום הכושר, וה לא משנה אם מדובר בעסק לאימונים אישיים, קבוצתיים, מועדו כושר או סטודיו.